Dziwnów

dziwnów-dron-klimaty bałtyku

Dziwnów – nadmorska miejscowość położona pomiędzy trzema akwenami wodnymi: Morzem Bałtyckim, rzeką Dziwną i Zalewem Kamieńskim. Miejscowość stanowi prawdziwą gratkę dla żeglarzy i miłośników sportów wodnych. Od strony lądowej otoczona lasami, swoim zachodnim krańcem sąsiaduje z obszarem Wolińskiego Parku Narodowego, stwarza niemal idealne warunki dla poszukujących aktywnego wypoczynku i zdrowotnych, nadmorskich spacerów. W ostatnich latach silnie rozbudowuje się infrastruktura drogowa, wodociągowa oraz portowa.

W skład gminy Dziwnów wchodzą cztery miejscowości: Dziwnów, który w styczniu 2004 roku uzyskał prawa miejskie, DziwnówekMiędzywodzie oraz Łukęcin. Gmina Dziwnów aktywnie korzysta z dotacji unijnych przeznaczonych na rozwój.Wszelkie remonty dróg obejmują poprawę infrastruktury tras rowerowych, koncepcją gminy jest połączenie wszystkich miejscowości trasami rowerowymi.W sezonie letnim gmina organizuje szereg imprez o bardzo zróżnicowanej tematyce i profilu m.in.: Ster na Dziwnów, Dzień Grecki, Festyn Komandosa oraz Festiwal Gwiazd Sportu. W Dziwnowie znajduje się most zwodzony (jeden z nielicznych w Europie).

Plaża

Szerokie plaże charakteryzujące się jasnym, drobnym piaskiem to największy atut kurortu. Zlokalizowane są na niej dodatkowe atrakcje dla najmłodszych w postaci zjeżdżalni wodnej czy konstrukcji do skakania.

Od roku 2006 plaże Dziwnowa nieprzerwanie kwalifikują się do grupy kąpielisk, spełniających najwyższe standardy sanitarne.

Wzdłuż plaży i piaszczystych wydm biegnie nowoczesna promenada spacerowo-widokowa. Szczególnie lubiana przez turystów ceniących sobie spacery jako formę wypoczynku.

W grudniu 2018 roku otworzono nową promenadę biegnącą bezpośrednio nad plażą.

klimaty bałtyku ściezki biegowe

Fauna & Flora

Na turystów czekają także zadbane parki i czyste lasy, w których znajdują się m.in. malowniczo usytuowane trasy biegowe. Szczególnie godny polecenia jest w tym kontekście użytek ekologiczny „Martwa Dziwna”, będący dawnym naturalnym ujściem cieśniny Dziwna do Bałtyku. To przepiękna, pełna zieleni i ciszy okolica, w której poza jeziorem, znajduje się wiele prawnie chronionych gatunków fauny i flory.

Port jachtowy

Przy nadbrzeżu rzeki Dziwny znajduje się Port Jachtowy wybudowany w 2013 roku. W porcie mieści się 60 jednostek o maksymalnej długości 12 metrów. Do dyspozycji żeglarzy jest pełna infrastruktura socjalna i techniczna. Obok mieści się Port Rybacki, w którym codziennie rano można kupić świeże ryby.

Marina sezonowa

Położona przy Wybrzeżu Kościuszkowskim, oddana do użytku w 2012 roku. Może cumować do 30 jednostek. Do dyspozycji żeglarzy jest pełna infrastruktura socjalna i techniczna. Przy ul. Wybrzeżu Kościuszki znajduje się też przystań pasażerska, skąd codziennie w sezonie letnim wypływają statki wycieczkowe „Korsarz” i „Victoria”, którymi można wybrać się w rejs w morze i do Kamienia Pomorskiego.

Obiekty sportowe

W centrum miasta znajduje się Hala Sportowo – Widowiskowa, która przez cały rok poza pełnowymiarowymi boiskami do siatkówki, koszykówki czy piłki ręcznej, udostępnia m.in.: saunę, siłownię i sale fitness.
Na ulicy biegnącej wzdłuż hali sportowej znajduje się „Aleja Gwiazd Sportu”, na której umieszczono marmurowe płyty z replikami medali mistrzów sportu.
Gmina Dziwnów od kilku lat rozbudowuje żeglarską infrastrukturę, dzięki czemu sporty wodne są jednym z turystycznych filarów miasta. Dziwnowski Port Jachtowy został w sposób specjalny wyróżniony – otrzymał certyfikat PIĘCIU BURSZTYNOWYCH KOTWIC, co sytuuje go w najwyższej klasie portów, wchodzących w skład Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. W Dziwnowie organizowane są różnego rodzaju regaty — także o randze mistrzostw świata.

Wędkowanie

Na zachodnim krańcu plaży, tuż przy ujściu rzeki Dziwny zaledwie 1,2 km od Apartamenty Dziwnów Klimaty Bałtyku znajdują się dwa falochrony. Jest to świetne miejsce do wędkowania. Miejscowe wody oferują wędkarzom wiele gatunków ryb m.in.: okonie, leszcze, węgorze, sandacze czy łososie. Wędkować można ponadto w wodach Zalewu Kamieńskiego, rzeki Dziwny oraz jeziora Martwa Dziwna. Warto także podejść do portu rybackiego i zapytać miejscowych rybaków o możliwość wypłynięcia w morze, aby zasmakować wędkarstwa morskiego.

Gmina Dziwnów charakteryzuje się niepowtarzalnymi walorami oraz oferuje bardzo zróżnicowaną formułę wypoczynku. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, nie zależnie od tego, czy wybiera aktywną formę wypoczynku, czy stawia na spokojny wypoczynek. Obecnie gmina jest jednym z ważniejszych punktów turystyki nadmorskiej na zachodnim wybrzeżu Bałtyku.

Klimaty Bałtyku - apartamenty dziwnów